Dziecinnie proste tworzenie stron

Układ strony

Układ strony to mechanizm, który jest przydatny dla wszystkich, którzy chcą ułatwić sobie wprowadzanie zmian w wyglądzie swojej strony. Można zdefiniować dowolną ilość nagłówków, stopek lub całych szablonów do stron i boxów. Dzięki temu rozwiązaniu, jakakolwiek edycja graficznych dodatków będzie prosta i szybka.

Do układu strony możesz dodać znacznik, który wstawi dowolny rodzaj boxa (standardowy, dynamiczny lub grupę boxów). Ten mechanizm pozwoli Ci doraźnie uzupełnić szablon o dodatkowe znaczniki, które są potrzebne tylko w jednym miejscu.

Działanie układu strony jest takie samo zarówno na podstronie (zawartość znacznika #CONTENT#), jak i w boxach (wszystkie inne znaczniki).

Dodawanie i edycja układów strony jest prosta. Należy wypełnić kilka pól:

  • NAZWA: Wpisz tu dowolną nazwę. Będzie ona widoczna tylko dla Ciebie
     
  • DOMYŚLNIE: Tutaj możesz sprawić, że układ będzie domyślny dla każdej nowo dodawanej strony lub nowego boxa. Ten mechanizm przyspieszy dodawanie tych elementów i zapobiegnie przypadkom zapominania dodania układu strony.
     
  • ZAWARTOŚĆ STRONY: Tu możesz dodać kod swojego układu. Zwróć uwagę, że treść wpisana w tym miejscu jest niezależna od wybranego na stronie języka. Ten mechanizm służy bowiem do wstawiania graficznych elementów strony. W treści można jednak użyć znaczników (na przykład dla tytułu), które mogą dać inną treść dla każdego wybranego przez Twojego gościa języka.

Aby usunąć układ, przejdź do jego edycji, a następnie kliknij przycisk "usuń".

W układzie możesz ustalić rozmieszczenie elementów, które pojawią się na stronie lub boxie. Kolejność elementów jest opisana w części "Wygląd i treść" instrukcji. Poszczególne elementy wstawiane są w miejsce znaczników w układzie.
Jeżeli nie określisz znacznika dla danego elementu, element ten wstawiony zostanie na koniec treści. Oznacza to więc, że znaczniki nie są obowiązkowe, a slużą jedynie jako uzupełnienie możliwości edycji układu.

Poszczególne znaczniki są następujące:
 

  • #TITLE# - W to miejsce zostanie wstawiony tytuł strony lub boxa.
     
  • #PATH# - To ścieżka do katalogu z szablonem strony.
     
  • #CONTENT# - Tu zostanie wstawiona treść strony lub boxa, wpisana do edytora podczas edycji.
     
  • #MESSAGES# - Miejsce umieszczenia komunikatów systemowych
     
  • #FILE# - Do tego miejsca będzie wstawiona zawartość zewnętrznego pliku, który można dołączyć do strony lub boxa.
     
  • #MODULE_1# - Treść pierwszego modułu dołączonego do strony lub boxa.
     
  • #MODULE_2# - Treść drugiego modułu dołączonego do strony lub boxa.

Znaczników do wstawienia modułów można umieścić tyle, ile jest niezbędnych aby rozplanować położenie wszystkich modułów podłączonych do strony lub boxa.

  • #znacznik boxa# - W to miejsce zostanie wstawiona treść boxa, grupy boxów lub ruchomego boxa wraz z ich modułami i układami stron. Listę znaczników możliwych do wstawienia, znajdziesz pod edytorem służącym do edycji układu.

Zwróć uwagę, że takie same znaczniki do wstawiania plików i modułów, są dostępne podczas edycji treści strony lub boxa. Nie jest to przypadek. Ich działanie jest dokładnie takie samo, a definiowany tu "układ strony" jest całkowicie zastępowalny przez treść wpisywaną podczas edycji strony czy boxa.
Przydatność układu strony ujawnia się w przypadku konieczności dokonania szybkich zmian w wyglądzie Twojego serwisu. Edycję układu dokonujesz w jednym miejscu i natychmiast widać efekt we wszystkich fragmentach strony. Na dodatek układ jest taki sam dla wszystkich języków używanych w Twoim serwisie, co znacznie skraca czas potrzebny do edycji wyglądu Twojej strony.