Moduł KOMENTARZE
Daj Twoim użytkownikom możliwość wypowiedzi i komentowania treści zawartych na stronie. Stwórz małe forum, księgę gości, lub shoutbox. Dzięki temu Twoja strona na pewno będzie częściej odwiedzana.Moduł Komentarze może pracować samodzielnie. Pozwala na pojedyncze wypowiedzi, lub też grupowanie komentarzy w postaci wątków. Moduł ten możesz również podłączyć wewnętrznie do innego, na przykład aktualności czy galerii, a przez to dajesz prawo skomentować Twoim gościom artykuł lub zdjęcie na stronie.
Komentarze da się dodawać tylko po stronie serwisu internetowego. W panelu można je moderować, czyli zmieniać treść, blokować i usuwać. Panel daje możliwość tworzenia wątków, choć zalecaną formą jest zezwolenie na ich tworzenie użytkownikom.
Aby dodać komentarz lub wątek, należy się podpisać podając nazwę (nick, imię) i adres e-mail. Nie dotyczy to użytkowników zalogowanych do Twojego serwisu, u których te dane zostaną oczytane na podstawie wartości podawanych podczas rejestracji do serwisu. Komentarze dodawane przez użytkowników nie zalogowanych, będą oznaczone poprzez umieszczenie znaczka ~ (tylda) przed nazwą (nickiem) autora.
Przed rozpoczęciem pracy musisz zdecydować, czy moduł ma mieć formę prostego shoutbox-a, bez podziału na wątki (tematy), czy też ma posiadać taki podział. Jeżeli wyłączysz używanie wątków, użytkownicy zobaczą wszystkie komentarze umieszczone wcześniej i sami będą mogli dodać swój. Włączenie wątków spowoduje, że nie będzie możliwe dodanie komentarza nie przypisanego do wątku. Użytkownik będzie musiał najpierw przejść do wybranego wątku (lub utworzyć swój), a dopiero wewnątrz będzie mógł napisać swój komentarz.
Zmiana tej decyzji w późniejszym terminie spowoduje, że komentarze dodane zgodnie z wybraną wcześniej zasadą, staną się niedostępne.
W przypadku podłączenia modułu Komentarze jako podrzędnego dla innego modułu, konfiguracja wątków będzie nieskuteczna. Sterowanie wewnętrzne wymusi korzystanie z wątków oraz zabierze możliwość ich edycji.
Na liście komentarzy będą widoczne podstawowe informacje o każdym z nich. Po prawej stronie będzie graficzna informacja o dostępności (lub zablokowaniu) danego komentarza. Możesz szybko zmienić ten parametr poprzez kliknięcie na czerwoną lub zieloną ikonkę, bez konieczności wchodzenia do edycji komentarza.
Po przejścu do edycji komentarza, będziesz mógł zmienić jego treść, lub też zablokować jego pokazywanie na stronie. Pamiętaj jednak, że ingerowanie w treść pisaną przez użytkowników, może być uznane za nieetyczne. Używaj więc tej możliwości ostrożnie.
Aby usunąć komentarz, przejdź do do jego edycji, a następnie pod spodem naciśnij przycisk "usuń". Czynność ta będzie wymagała potwierdzenia.
Po naciśnięciu przycisku "Edytuj wątki", zostaniesz przeniesiony na listę wątków. Tu także możesz cały wątek szybko zablokować poprzez naciśnięcie na zieloną lub czerwoną ikonkę na liście.
Aby dodać nowy wątek, kliknij przycisk "Dodaj wątek" umieszczony nad listą. W formularzu będziesz musiał podać tytuł wątku. Wątki dodawane w panelu administracyjnym nie będą podpisane nazwą (nickiem). Będzie więc można je odróżnić od tych dodawanych przez użytkowników na stronie.
Aby usunąć wątek, przejdź do do jego edycji, a następnie pod spodem naciśnij przycisk "usuń". Czynność ta będzie wymagała potwierdzenia.
Moduł może spełniać jedną z 2 funkcji:
- Treść pełna zawiera listę komentarzy lub wątków z możliwością dodawania nowych elementów.
- Treść skrócona zawiera kilka najnowszych komentarzy. Kliknięcie na link prowadzi do strony, na której znajduje się wersja normalna. Jeżeli wersja normalna tej instancji nie zostanie znaleziona, nie pojawią się tu komentarze.
Konfiguracja instancji modułu zawiera kilka opcji możliwych do wyboru:
-
KOMENTARZ WYMAGA MODERACJI: Ten parametr ustala, czy nowo dodany przez użytkownika komentarz lub wątek będzie standardowo zablokowany. Odblokowanie, czyli umieszczenie na stronie, będzie wymagało interwencji administratora.
-
ZEZWÓL NA KOMENTOWANIE TYLKO ZALOGOWANYM: Ta opcja pozwala dopuścić do udziału w dyskusji tylko użytkowników, którzy wcześniej założą w Twoim serwisie konto i będą zalogowani.
-
ZEZWÓL NA UŻYWANIE WĄTKÓW: Ten parametr przełącza moduł na tryb pracy z wątkami lub bez. Dokładny opis różnicy w tych trybach znajdziesz powyżej.
-
ZEZWÓL NA TWORZENIE WĄTKÓW PRZEZ UŻYTKOWNIKÓW: Ta opcja ustala, czy użytkownicy mają prawo tworzyć własne wątki (tematy) w dyskusji. W przypadku zezwolenia, zasady tworzenia i moderacji wątków będą takie same, jak w przypadku komentarzy.
- UŻYJ KODÓW CAPTCHA DO WERYFIKACJI: Ta opcja umożliwia wstawienie kodu do przepisania z obrazka przy dodawaniu komentarzy i wątków. Pozwoli to na zabezpieczenie Twojego serwisu przed masowym dodawaniem komentarzy przez automaty i roboty spamujące.