Dziecinnie proste tworzenie stron

Moduł POBIERANIE PLIKÓW

Wiele stron internetowych udostępnia swoim gościom różnego rodzaju pliki do pobrania. Mogą to być dokumenty, pliki mutimedialne, czy prezentacje. Możliwości jest wiele, a wszystkie zapewni Ci moduł Pobierania Plików.

Pliki, które zostały udostępnione, można również udostępnić na innych stronach poprzez podanie linku. Link prowadzi do skryptu, który umożliwia pobranie pliku bez zdradzania bezpośredniej ścieżki dostępu do samego pliku.

System amp.cms posiada zaawansowany mechanizm pobierania plików. Potrafi rozpoznać typ pliku, umożliwia pobranie pliku o dowolnej wielkości. Ponadto potrafi obsłużyć wiele wątków oraz wznowienie pobierania, a dzięki temu będzie współpracował z różnymi programami wspomagającymi download plików.

Pliki mogą być podzielone na grupy. Pozwala to na tworzenie wielu list z plikami. Każda grupa plików będzie stanowiła osobną stronę i będzie posiadała własny adres www. Dzięki temu można udostępnić do niej link w róznych miejscach.

Aby dodać plik, kliknij w link "Dodaj nowy plik" na górnej belce. Przejdziesz do formularza, w którym będziesz musiał wypełnić kilka pól:

 • TYTUŁ: Opis pliku, czyli treść, która będzie wyświetlona jako link do pliku. Nie ma nic wspólnego z nazwą pliku ładowanego do serwisu.
   
 • DATA: Data dodania pliku. Podczas dodawania pliku to pole zostanie wypełnione automatycznie. Jednak później, podczas edycji, będziesz miał możliwość jego zmiany.
   
 • GRUPA: Wybierz grupę, do jakiej ma zostać przypisany plik. Można również pozostawić to pole puste, jeżeli chcesz, aby plik nie był przypisany do żadnej grupy.
   
 • KOLEJNOŚĆ: Liczba oznaczająca numer kolejny pliku na liście.
   
 • CENA: To pole pojawi się po włączeniu opcji płatności. Wpisz tu cenę pobrania pliku. Kwota ma być podana w domyślnej walucie.
   
 • NAZWA KLONU: Jeżeli Twój serwis używa klonów, tu możesz wybrać na którym klonie pojawi się plik. Zwróć uwagę, że w serwisie głównym pojawią się pliki ze wszystkich klonów.
   
 • IKONA: Możesz uatrakcyjnić graficznie swoją stronę poprzez dodanie ikony do każdego pliku. Obrazek wstawiony w tym miejscu będzie widoczny również na liście plików razem z tytułem.
   
 • ZAŁADUJ PLIK: Tu wskaż plik, który chcesz udostępnić na swojej stronie. Podczas edycji pliku, naciśnięcie strzałki z napisem "Edytuj" umożliwia podmianę załadowanego pliku. Aby to zrobić, zaznacz okienko opisane jako "Edytuj" oraz wstaw nowy plik z dysku. Zwróć uwagę, że nowy plik będzie miał taką samą nazwę, jak poprzedni.

Aby usunąć plik, przejdź do jego edycji, a następnie pod spodem naciśnij przycisk "usuń".

Po naciśnięciu przycisku "Edytuj grupy plików", możemy przejść do zarządzania grupami. Aby dodać grupę, naciśnij odpowiedni przycisk w górnej belce. Formularz dodawania i edycji jest bardzo prosty, bo zawiera tylko nazwę grupy i datę jej utworzenia. Usuwanie grup przebiega według takiego samego algorytmu, jak w przypadku plików.
UWAGA: Usunięcie grupy spowoduje również usunięcie wszystkich plików, jakie znajdują się w tej grupie.

Moduł może spełniać jedną z 2 funkcji:

 1. Treść pełna zawiera listę grup i plików poza grupami. Obok każdego pliku znajduje się też ikona.
 2. Pliki z grupy zawiera listę składającą się z wybranej liczby plików, pokazanych w kolejności od najnowszego do najstarszego. Istnieje możliwość, aby pokazać tu pliki należące do jednej, wybranej grupy. Same grupy nie pojawią sie w tym miejscu.


Konfiguracja instancji modułu zawiera kilka opcji możliwych do wyboru:

 • OPŁATY ZA POBIERANIE PLIKÓW: W tym miejscu możesz ustalić, czy za pobranie pliku ma zostać naliczona opłata. Aby mechanizm działał prawidłowo, należy wcześniej poprawnie zainstalować moduł oraz usługę płatności. W tym polu wybierz instancję usługi płatności, która ma odpowiadać za pobieranie opłat.
   
 • POZWÓL NA BEZPOŚREDNIE POBIERANIE PLIKÓW: Tu możesz określić, czy zezwolisz na pobieranie pliku poprzez bezpośredni link z pominięciem strony z listą plików. Jeżeli zezwolisz na taki sposób pobierania, w panelu administracyjnym przy każdym pliku znajdziesz przycisk, którego naciśnięcie spowoduje wygenerowanie bezpośredniego linku, który możesz umieścić w dowolnym miejscu.
   
 • POKAŻ IKONY ZNANYCH TYPÓW PLIKÓW: Ta opcja spowoduje, że obok nazwy pliku pojawi się ikona, która wizualnie pokaże typ pliku.
   
 • SZEROKOŚĆ / WYSOKOŚĆ IKONY: W te pola wpisz wartości wyrażone w pixelach, które określą maksymalne rozmiary ikony. Obrazek użyty jako ikona pliku, będzie przeskalowany tak, aby jego wymiary nie przekroczyły wartości wpisanych w te pola.