Dziecinnie proste tworzenie stron

Pierwsze uruchomienie

Instalacja amp.cms na serwerze jest bardzo prosta. Po skopiowaniu pliku z instalatorem i wejściu pod adres strony widoczny będzie przewodnik instalacji, w którym trzeba będzie wypełnić kilka pól. Do poprawnej pracy systemu amp.cms będzie potrzebna utworzona wcześniej baza danych MySQL. Podczas instalacji, będzie trzeba podać nazwę użytkownika, hasło i nazwę bazy danych.

W pierwszym kroku zobaczysz podstawowe dane dotyczące Twojego serwera. Zielone symbole oznaczają poprawną konfigurację. Nieprawidłowa wartość niektórych parametrów nie uniemożliwi instalacji, ale dla zapewnienia bezpieczeństwa systemu oraz jego wydajności, dobrze jest poprawnie skonfigurować serwer.

Drugi krok to konfiguracja bazy danych. Wpisz poprawne dane w pola formularza. Instalator od razu sprawdzi, czy dane są prawidłowe. Pole "prefix" to kilkuznakowy kod, który będzie dodawany do każdej tabeli w bazie danych. Mechanizm ten umożliwia np. zainstalowanie kilku serwisów internetowych przy użyciu jednej bazy danych.

Trzeci krok to dane dostępowe do Twojej strony. Podaj tu ścieżkę do Twojej strony oraz dane dostępowe do panelu administracyjnego.

Instalator, na podstawie adresu, spod którego został uruchomiony, będzie starał się odtworzyć ścieżkę, w jakiej się znajduje. Jeżeli jednak ścieżka proponowana w tym miejscu będzie zła, możesz ją poprawić. W przypadku instalacji serwisu w katalogu głównym (czyli pod adresem http:// nazwa domeny /), pozostaw w tym miejscu znak '/'.

Jeżeli pozostawisz zaznaczoną opcję "Wstępna konfiguracja", system amp.cms zostanie wyposażony w pierwszą stronę i zostanie zainstalowany moduł Menu. Dzięki temu będziesz mógł od razu korzystać z jego możliwości. Jeżeli jednak chcesz tą konfigurację zrobić samodzielnie, nie zaznaczaj tej opcji, a po zainstalowaniu wykonaj kilka pierwszych czynności:

 • Dodaj pierwszą stronę. Każdy serwis internetowy musi składać się co najmniej ze strony głównej. Bez tego istnienie serwisu internetowego pod daną domeną nie ma sensu.

  Po tej czynności, właśnie dodana strone będzie stroną startową, uruchamiającą się po wejściu pod adres www Twojego serwisu internetowego.
  W lewej części szablonu będzie dostępne Twoje pierwsze proste menu strony. To jednak tylko tymczasowe rozwiązanie, bo w tym pierwszym menu nie będziesz mieć możliwości ustalania kolejności i hierarchii stron.
   
 • Zainstaluj moduł MENU. System amp.cms standardowo posiada specjalny moduł do obsługi menu strony. Pozwoli on Ci na tworzenie dowolnej ilości list i wykazów podstron, możliwych do umieszczenia w dowolnej części serwisu. W każdej z nich będziesz mógł indywidualnie ustalić ilość stron oraz ich kolejność i wzajemną zależność. Aby zainstalować moduł, przejdź do części "Instancje modułów", a następnie kliknij przycisk "Instalacja modułów" w górnej części strony.
 • Dodaj pierwszego boxa. Twój pierwszy szablon zawiera w lewej kolumnie znacznik #MENU#, pod którym możesz umieścić swoje menu strony. Dodaj boxa podając MENU w polu opisanym " znacznik".

  Po wykonaniu tej czynności, Twoje pierwsze proste menu zniknie ze strony. Ale nie wystrasz się. Za chwilę dodasz nowe, w pełni administrowalne, profesjonalne menu strony.
   
 • Podłącz nowe menu. Przejdź do edycji Twojego pierwszego boxa i na dole naciśnij przycisk "Dodaj instancję modułu". Następnie znajdź moduł MENU i naciśnij przycisk + po prawej stronie.

  Twoje pierwsze menu jest już gotowe do użycia. Wejdź do edycji tej instancji modułu i dodaj swoją pierwszą stronę do nowego menu.

Twój cms jest już gotowy do dalszej pracy. Dodaj następne strony, zmień wygląd szablonu, zainstaluj następne moduły i korzystaj ze wszystkich funkcji amp.cms.