Dziecinnie proste tworzenie stron

Moduły

W tej części panelu administracyjnego masz możliwość zarządzania modułami, czyli dodatkowymi elementami, które pozwalają uzyskiwać w Twoim serwisie dodatkową funkcjonalność.

Moduł w systemie amp.cms jest to specjalna wtyczka, która daje określone możliwości dla Twojej strony. Moduł, który jest zainstalowany w serwisie, daje zdolność wykonania dla Ciebie dodatkowych zadań. W taką zdolność możesz wyposażyć każdą stronę i każdego boxa. W dowolnej ilości i dowolnej konfiguracji.

Podłączony do strony lub boxa moduł będziemy nazywać INSTANCJĄ MODUŁU. Każda instancja ma swoją własną konfigurację i swoje własne dane, niezależne od innych instancji tego modułu.

Istnieje możliwość, aby tę samą instancję podłączyć do kilku stron lub boxów serwisu. W każdym elemencie będziemy mieć wówczas te same dane ustalane w jednym miejscu. Zaś dodanie nowej instancji do innej strony lub boxa spowoduje, że ten element zyska taką samą funkcjonalność, ale będzie zawierał inne dane, przeznaczone tylko dla tej nowej instancji.

Moduły mogą na stronach i boxach spełniać różne funkcje. Zależy to oczywiście od tego, czy dany moduł daje taką możliwość. Konfiguracji funkcji dokonujemy w panelu edycji strony lub boxa zaraz po dodaniu instancji, lub też w dowolnym późniejszym terminie. Dzięki tej funkcji, możemy podłączyć jedną instancję do wielu stron i boxów zapewniając wspólną administrację jej danych, ale spowodować, że w każdym miejscu moduł wyświetli inny rodzaj danych.

Nie każdy moduł korzysta z tej funkcjonalności. Te najprostsze nie dają żadnego wyboru. Najbardziej rozbudowane moduły mogą mieć nawet po kilkadziesiąt możliwych opcji.

Każda instancja modułu poza edycją danych ma również swoją konfigurację. Kliknij na belkę znajdującą się pod danymi modułu:Dzięki temu otworzysz formularz, w którym będziesz mógł ustalić parametry pracy wybranej instancji modułu.

Część, która odpowiedzialna jest za zapisanie konfiguracji instancji, posiada na dole osobny przycisk zapisu, którego nie wolno mylić z przyciskiem zapisu danych modułu. Każda instancja ma w tym miejscu możliwośc nadania indywidualnej nazwy (niewidocznej w Twoim serwisie), która umożliwi Ci odróżnienie poszczególnych instancji modułów.

Moduły mogą mieć również swoje standardowe style, które pozwolą Ci ustalić wygląd modułu od razu po jego zainstalowaniu. Pod nazwą instancji pojawi się pole "Styl wyglądu", w którym możesz wybrać jeden z kilku predefiniowanych stylów. Oczywiście może się zdarzyć, że żadna z tych propozycji nie spełni Twoich wymagań.
W takim przypadku zalecamy skopiowanie jednego z dostępnych stylów do własnego pliku CSS w szablonie. Wówczas będzie można dowolnie zmodyfikować wygląd treści modułu, wzorując się na dostarczonym pliku. Oczywiście w konfiguracji instancji modułu należy standardowy styl wyłączyć.