Dziecinnie proste tworzenie stron

Szablony

Szablon to jedna z najważniejszych części Twojego serwisu internetowego. To od niego zależy, jak będzie wyglądała Twoja strona.

Twoja strona może mieć wiele szablonów. Przy odpowiednim doborze znaczników i boxów, będzie możliwość zmiany wyglądu strony poprzez zaledwie 2 kliknięcia myszką. Istnieje też możliwość, aby każda podstrona korzystała z innego szablonu. Dzięki temu Twój serwis może bardzo zyskać na atrakcyjności.

Szablon w systemie amp.cms to zestaw plików HTML, CSS, obrazków i innych dodatkowych elementów niezbędnych do zapewnienia Twojej stronie atrakcyjnego wyglądu. System amp.cms wymaga jedynie, aby główny plik szablonu nazywał się index.html. Tego pliku będzie szukał przy uruchomieniu Twojej strony. Jeżeli go nie znajdzie, na ekranie wyświetlony zostanie błąd.
Istnieje możliwość, aby szablon zawierał też inne pliki HTML, które mogą zostać użyte na wybranych stronach. Więcej informacji znajdziesz w rozdziale poświęconym stronom.

Wszystkie pliki szablonu powinny znajdować się na jednym poziomie katalogów. Wówczas będziesz mógł w łatwy sposób poprzez panel administracyjny zarządzać i edytować zawartość szablonu. Jeżeli w Twoim szablonie chcesz umieścić jakiś obrazek, czy inny plik znajdujący się w katalogu szablonu, poprzedź jego nazwę znacznikiem #PATH#. Ten znacznik zostanie zastąpiony bezwzględną ścieżką dostępu do Twojego szablonu.

Szablon powinien zawierać w sobie znacznik #CONTENT#, w miejsce którego zostanie wstawiona treść strony. Pozostałe znaczniki są dobrowolne i ich użycie zależy tylko od Twoich indywidualnych potrzeb.

Aby dodać nowy szablon, kliknij w górnej części przycisk "Dodaj nowy szablon". Pojawi się prosty formularz, w którym należy podać nazwę szablonu oraz określić w którym klonie serwisu ma zostać umieszczony. Zwróć uwagę, że nazwa wpisana w tym miejscu będzie jednocześnie nazwą katalogu szablonu. Dla stabilnej i pewnej pracy systemu, nie używaj w tej nazwie spacji ani polskich znaków !!! Nie zaczynaj też nazwy od cyfry. Systemy operacyjne Unix i pochodne, na których pracuje większość serwerów na całym świecie, rozróżniają też wielkie i małe litery w nazwach katalogów i plików.

Po przejściu do edycji szablonu, zobaczysz listę plików, jakie wchodzą w skład szablonu. Przy każdym pliku będzie umieszczona jego wielkość w bajtach. Każdy obrazek będzie miał ponadto podane wymiary w pixelach. Warto przypomnieć w tym miejscu, że pomimo, iż większość użytkowników internetu posiada już szybkie i wydajne łącza, to dobrym zwyczajem webmastera jest maksymalne ograniczenie łącznej objętości plików wysyłanych do użytkownika. Popularne w ostatnim czasie łącza mobilne są co prawda na tyle szybkie, aby pobrać większą ilość danych w rozsądnie krótkim czasie, ale mają też poważne ograniczenia ilości przesyłanych danych. Im mniej danych każemy pobrać użytkownikowi, tym szybciej będzie działała strona na jego komputerze, lub urządzeniu mobilnym !

Kliknięcie na nazwę pliku umożliwi jego otwarcie lub edycję. Pliki tekstowe otwierane są w prostym edytorze umożliwiającym dokonywanie zmian. Pliki HTML uruchomione zostaną w edytorze umożliwiającym łatwą edycję zawartości. Aby jednak zapobiec uszkodzeniu szablonu, zalecamy, aby zmiany w szablonie przygotowywane były niezależnie od panelu administracyjnego na Twoim komputerze. Pod formularzem edycji lub podglądem pliku, znajdują się przyciski umożliwiające zapisanie zmian lub usunięcie pliku.

Pod listą plików znajduje się przycisk opisany "Dodaj nowy plik". Służy on do wstawienia lub utworzenia nowego pliku szablonu. Możesz tam załadować nowy plik wykorzystując formularz do pobierania, lub też utworzyć nowy podając jego nazwę i proponowaną zawartość. Podobnie, jak w przypadku nazwy szablonu, nie używaj w nazwach plików spacji i polskich znaków !

Istnieje możliwość tworzenia i edycji plików oraz całych szablonów, wykorzystując dostęp FTP do strony. Wszystkie szablony znajdują się w katalogu _user / layouts. Jeżeli chcesz modyfikować szablon tą drogą, pamiętaj, aby po dodaniu, lub usunięciu znacznika z danego pliku HTML (np. index.html), usunąć plik z cache znaczników (np.  __index.txt).

Do szablonu możesz dodać kilka plików, które zostaną użyte w szczególnych przypadkach:
 

  • login.html - ten plik zostanie użyty jako szablon na stronie, która wyświetla formularz logowania
     
  • register.html - ten plik zostanie użyty na stronie z formularzem rejestracji nowego użytkownika.