Dziecinnie proste tworzenie stron

Klony serwisu

Mechanizm klonów umożliwia utworzenie nowego serwisu internetowego, znajdującego się pod innym adresem www, ale zawierającego dane powiązane z głównym serwisem. Może to być przydatne na przykład w przypadku, gdy posiadasz firmę posiadającą oddziały terenowe, które muszą mieć strony z lokalnymi adresami.

Obsługa klonów może być prowadzona za pośrednictwem panelu administracyjnego, ale może się zdarzyć, że pierwsza instalacja będzie wymagała ingerencji w pliki za pośrednictwem FTP.

Po naciśnięciu przycisku "Dodaj nowy klon serwisu" system amp.cms zasugeruje, aby klon był umieszczony w katalogu równoległym względem bieżącego, w którym posiadasz pliki Twojego CMS-a. Sugerowana ścieżka nazywa się "clone" i ma względne położenie "../clone". CMS podejmie próbę utworzenia takiego katalogu i zapisania do niego niezbędnych plików. Nazwę podkatalogu "clone" dobrze jest zmienić na własną, adekwatną do nazwy klonu. Takie umieszczenie jest przydatne dla wielu powszechnie spotykanych paneli serwerów. W panelu serwera trzeba ustalić sposób dostępu do takiego katalogu.
Jeżeli Twój serwer używa panelu DirectAdmin, a chcesz, by Twój klon był umieszczony na subdomenie Twojej domeny, konieczne będzie zmodyfikowanie tej ścieżki. Usuń nazwę podkatalogu "clone", a zamiast niego wpisz "public_html/nazwa_klonu". Klon będzie wówczas podkatalogiem i będzie widoczny pod adresem

http : // adres_strony / nazwa_klonu /

a stworzenie w panelu subdomeny o nazwie nazwa_klonu spowoduje, że klon będzie również widoczny również pod adresem:

http : // nazwa_klonu . adres_strony /

Aby upewnić się jaka ścieżka jest dla Ciebie odpowiednia, zapoznaj się z dokumentacją Twojej firmy hostingowej.

Aby dodać nowy klon, naciśnij przycisk "Dodaj nowy klon serwisu" w górnej części. Zostaniesz poproszony o wypełnienie prostego formularza. Taki sam formularz zobaczysz też podczas edycji danych klonu. Znaczenie poszczególnych pól jest następujące:

 • NAZWA KLONU: To nazwa, która będzie jednocześnie adresem klonu według zasady opisanej powyżej. Wpisując nazwę uważaj, bo większość serwerów rozróżnia małe i wielkie litery. Nie używaj w nazwie spacji oraz polskich znaków !
   
 • NAZWA STRONY: Tu wpisz nazwę strony
   
 • STRONA GŁÓWNA: Określ która strona ma pojawić się jako główna strona po wejściu pod adres klonu
   
 • DOMYŚLNY JĘZYK: Ustal domyślny język użyty w tym klonie
   
 • SZABLON: Ustal standardowy szablon, jaki będzie użyty w tym klonie
   
 • ADRES WWW KLONU: Podaj adres www, pod którym Twój klon będzie widoczny w Internecie
   
 • ŚCIEŻKA DOSTĘPU DO PLIKÓW KLONU: Ustal w tym miejscu katalog, do którego cms ma zapisać pliki klonu.


Podczas edycji klonu, będziesz miał możliwość zmiany adresu www klonu. Może to być przydatne, jeśli jesteś podczas rejestracji nowej domeny, a chciałbyś wcześniej sprawdzić działanie klonu pod tymczasową domeną. Przed zmianą tego parametru upewnij się jednak, że Twój klon będzie osiągalny pod wskazanym przez Ciebie adresem.